Skedar, 6 st, silver, Sverige och Norge, sent 1700-tidigt 1900-tal.

Med monogram. Två matskedar Jonas Yman, Växjö, 1777. Matsked Eric Holmberg, Karlskrona, 1855. Matsked Adrian Lilja, Karlskrona, 1856. Matsked N&T, Norge. Strösked, Norge. Längd 18-22 cm. Total vikt 360 gram.

Norsk matsked med skadat knivblad. Strösked med lagning.

Utropspris
2 500 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14