Vapenporslin, 23 delar, Lovisins vapen.

Porslin med handmålad dekor av friherrliga ätten Lovisins vapen i svart och guld.

2 muggar, Kina, 1800-tal. Höjd 9,5 cm.

12 tallrikar, hausmalerei, vissa signerade ES eller S. Lowisin och daterade 1906-1919. Diameter 24,5 cm.

En tallrik, hausmalereil, signerad S. Lowisin och daterad 1906. Diameter 25,5 cm.

Åtta tekoppar med fat, Slesia, hausmalerei, vissa av faten signerad S. Lovisin 1906/S.L. 1906.

Slitage. En mugg med omfattande lagningar och nagg, en med bristningar på hänkeln. En tekopp med nagg. Fyra extra tefat medföljer, varav ett med nagg och två med stjärnsprickor.

Utropspris
2 500 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14