Bestick, 21 st, silver, Sverige, 1820-1896.

Mestadels modell "Gammal fransk". Majoriteten med monogram.

Matsked, M. Dahlqvist, Stockholm, 1820. 21,5 cm.
Matsked, CON, Växjö, 1856. 22 cm.
Matsked, GH Åkerberg, Växjö, 1861. 21,5 cm.
Två matskedar, Nordmark, Stockholm, 1834. 22 cm.
Fem matskedar, GAB, Stockholm, 1896. 22 cm.
Fem bordsskedar, I. Wahlström, Jönköping, 1840. 19 cm.
Sex matknivar med knivblad i rostfritt stål, otydliga stämplar, 1830. 25 cm.
Total vikt 1230 gram.

Slitage.

Utropspris
6 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13