Madeleine Pyk – en samling F769

Peter Paul Rubens

(Flandern, 1577-1640)
Peter Paul Rubens
(Flandern, 1577-1640)

Peter Paul Rubens, kopia efter "Självporträtt"

Olja på duk, a tergo signerad Guiseppino Scarselli, ca 86x63 cm

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.

Originalet finns på Uffizierna i Florens

Konstnär

Peter Paul Rubens var en framstående målare och gravör född i Flandern. Rubens studerade för den Nederländske manieristen Otto van Veen i Antwerpen men också för Tobias Verhaecht och Adam van Noort. Rubens reste till bland annat Italien och Spanien där han studerade och tog intryck av Tizian, Paolo Veronese, Rafael och Caravaggio. Rubens motiv kretsar kring religiösa, mytologiska teman samt återger ofta jaktscener. Han målade främst figurmotiv, genremåleri och landskap. Rubens hade Anthonis van Dyck som sin medhjälpare. Till en början målade Rubens med tjockt pålagd färg och kantiga gestalter, senare blev hans måleri ljusare. Han målade snabbt i en frodig stil. Rubens är känd för sin återgivning av människokroppen och olika stoffers ytstruktur. Hans inflytande är enormt, senare konstnärer som Jean-Antoine Watteau, Joshua Reynolds, Thomas Gainsbouough, John Constable och Henry-Eugéne Delacroix inspirerades av hans sätt att behandla färg.

Utropspris
3 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13