Madeleine Pyk – en samling F769

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

Matservis, 28 delar, flintgods, "Svenska slott", Rörstrand.

Dekor i blått av olika svenska slott.
2 djupa serveringsfat, längd 26,5, bredd 23 cm.
2 djupa serveringsfat, längd 19,5, bredd 17,5 cm.
7 djupa tallrikar, diameter 21 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
2 serveringsfat, längd 36,5, bredd 30 cm.
1 serveringsfat, längd 44, bredd 36 cm.
2 serveringsfat, längd 26,5, bredd 20,5 cm.

Krackelyr, glasyrsprickor. Nagg. Ett antal delar missfärgade.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38