Madeleine Pyk – en samling F769

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

Carl Malmsten, skåp, Ambassadör, Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft.

Valnöt. Två pardörrar med 6 bakomliggande justerbara hyllor. Tre utdragbara lådor. Bredd 112 cm, Höjd 180 cm, djup 44 cm.

En nyckel sned. Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Nyckel finns.

Formgivare

Utropspris
500 EUR