PARTI BÖCKER, 10 st, om silver, tenn och mässing, bla "Mässing" av Sigurd Erixon.

"Stämplar från hela världen: Silver, tenn, guld" 3 vol, "Silversmide, konsthistoria och teknik" av Bengt Bengtsson och Gustaf Munthe, "Anders Zorns silversamling" av Erik Forsman, "The book of old silver" av Seymour B. Wyler, "Stämplar på arbeten av guld, silver och platina 1913-1987". Klotband resp halvfranskt skinnband. Tre häften medföljer: " Svenskt silver 1680-1800", "Nutida svenskt silver", "Tennstämplar" av Henning Backmann, "Estrid Ericson-Orkidé i vinterlandet", "Silver & Guld, Olle Ohlsson" av Gunnar Brusewitz.

Slitage, ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK