BOK SAMT HÄFTEN, 11 st, om ikoner resp äldre samt forntida konst, bla "Ryska ikoner i svensk och norsk ägo" av Helge Kjellin.

"Ikonen, kirchliche kunst des ostens" av Doris Wild, "Important Tribal Art, Sothebys 1990", "Klenoder ur äldre svensk historia" Staten historiska museum, "Ancient American Painting" av Etta Becker-Donner, "The Grotto of Lascaux" av Jean Taralon, "Gamla orientens konst" av Frederik Poulsen, "National museum(Athen)" av Dr Semi Karouzou, "Mycenae-Epidaurus" av SE Iakovidis, "Dolda skatter, konst från fem världsdelar", Liljevalchs, "Guldet från stäppen, Skytisk/Sibirisk konst".

Slitage, två häften med skador. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 200 SEK