Skrin med lock, silver 800, rokokostil, Tyskland, omkring år 1900.

Rund form med invändig förgyllning. Fällbart lock med rik reliefdekor av putto omgivna av blomster och bladslingor. Corpus med dekor av grillageverk, musselformationer och ansiktsmaskaroner inom reserver. Diameter 21, höjd 11 cm. Vikt 1047 gram.

Smärre slitage.

Utropspris
6 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13