Invändig förgyllning. Spetsovala med medaljong, uppsvängda hänklar med randdekor, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. En med otydlig årsstämpel. Höjd 8,5 cm.Vikt tillsammans 153 g.
Ett par förgyllda saltspadar, varav en skadad, medföljer, Johan Fredrik Wolfram, Stockholm 1839, vikt 13 g. tillsammans.
Lagade hänklar. Smärre bucklor och slitage.