Pehr Zethelius, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1805. Sengustavianska.

Invändig förgyllning. Spetsovala med medaljong, uppsvängda hänklar med randdekor, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. En med otydlig årsstämpel. Höjd 8,5 cm.Vikt tillsammans 153 g.
Ett par förgyllda saltspadar, varav en skadad, medföljer, Johan Fredrik Wolfram, Stockholm 1839, vikt 13 g. tillsammans.

Lagade hänklar. Smärre bucklor och slitage.

Utropspris
8 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13