Madeleine Pyk – en samling F769

Vas samt oljelampa, silver, Ottomanska riket resp Egypten

Vas med indragen hals och dekor i relief av figurscener och tvehövdade fåglar. Höjd 16 cm. Vikt 240 gram.

Oljelampa med hänkel i form av fågelhuvud, Höjd 8 cm. Vikt 92 gram.

Slitage, bucklor, bristningar.

Utropspris
3 000 SEK