Konstruerad som en hopfällbar kula. Insidan med graverade symboler. Sannolikt förgylld med låghaltigt guld, insidan sannolikt silver, Diameter ca 20 mm. . Mått som utfällbart kors ca 50 x 40 mm. Vikt 14 g.
Slitage.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13