MATSERVIS, 53 delar, porslin, Hackefors, 1940-tal.

"Vallmo". 10 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 12 assietter, 10 kuverttallrikar, 6 uppläggningsfat, 2 skålar, terrin, kanna samt såskanna.

Vissa med nagg. Nött dekor och förgyllning.

Utropspris
800 SEK