1636750

Lalique, brevpress/pappersvikt, "Tête d'Aigle", Frankrike, efter 1945.

Klarglas i form av ett örnhuvud. Med graverad dedikation " August 1977 Karin Söder minister Foreign affairs" samt under "The honorary consuls in the united states". Signerad Lalique France. Höjd 11 cm.

Skada, samt foten också med smärre nagg och repor.

Karin Söder (1928-2015) var Sveriges utrikesminister mellan åren 1976–1978, samt även Centerpartiets partiledare 1985–1987.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69