Skrin, Persien, 1900talets första hälft.

Lackerad papier-maché, Rikt målad dekor av figurscener samt fåglar och blommor. Längd 34, bredd 9,5, djup 9,5 cm.

Smärre slitage. Ställvis krackelyr. Smärre färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK