Byrå, Louis XVI stil, 1800-talets andra hälft.

Kalkstenskiva. Rik intarsiadekor. Beslag och dekordetaljer i mässing. Tre utdragbara lådor varav den översta en lönnlåda. Bredd 113 cm, djup 55 cm, höjd 85 cm.

Renoverad. Kompletterad. Smärre fanerskador. Torrsprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
300 EUR