Kalkstenskiva. Rik intarsiadekor. Beslag och dekordetaljer i mässing. Tre utdragbara lådor varav den översta en lönnlåda. Bredd 113 cm, djup 55 cm, höjd 85 cm.
Renoverad. Kompletterad. Smärre fanerskador. Torrsprickor. Nyckel saknas.