Vitmålade med skuren dekor av bladsnitt och humlekvistar. Textilklädda lösa sitsar. Sitthöjd 45, bredd 46, höjd 95 cm.
Senare målning och klädsel. Färgbortfall och flagning. Slitage och fläckar. Lagningar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–12+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 10–13+358-9-668 91 10