Bidé, Louis XV, 1700-tal.

Bidé, Louis XV, 1700-tal.

I en voyeuse av valnöt med rottingsits. Skuren dekor av blommor. Ryggen krön med uppfällbart lock med plats för tre behållare. Infällt porslinskärl under sitsen. Sitthöjd 42, djup 65, höjd 83 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Maskstungen.

Proveniens

Köpt Bukowskis i april 1968.

Utropspris
4 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13