Bordslampor, 3 st, empirestil, omkring 1900-talets mitt

Gulmetall, delvis patinerade. Kannelerat skaft på rund fot med palmetter. Märkta under fot, en märkt EB Made in Sweden (Einar Bäckströms Metallvarufabrik), två st märkta 5226. Med skärmar i blommig textil från Svenskt Tenn i mönstret Californa, som formgavs av Josef Frank under perioden 1942–1945. Höjd totalt 56 cm, diameter 34 cm.

Smärre färgbortfall. Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK