Bestick, 27 delar, silver, 1700-1900-tal, mestadels Sverige

Matsked, Hans Ekeström dy, Helsingborg 1795, 20,8 cm
Matsked, Johan Wickman, Hudiksvall 1795, 20,8 cm
Matsked Olof H Bergström, Uppsala 1813, 20,8 cm
Matsked, Sven Pihlgren, Jönköping 1804, 20,3 cm
Matsked, otydlig stämpel, svensk kontrollstämpel, fiolskaft, 21 cm

12 mockaskedar 8,7 cm
2 matskedar snäckmodell, längd 21,5 cm
Matsked snäckmodell 22 cm
Matsked snäckmodell 21,5 cm
2 matskedar modell "gammal fransk", 21,7 cm
Kaffesked svensk spetsig, 12 cm
Serveringssked 21 cm
Serveringssked, Norge, svensk importstämpel, 19 cm
Serveringssked, Norge, svensk importstämpel, 10,5 cm

Total vikt 968 gram.

Gravyr, smärre slitage.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13