1643702

Jacob Eiler Bang, glasföremål, 9 st, "Broksø", 1900-talets första hälft. Holmegaard Danmark.

Formgjutet glas.
Grönt fat 1 st, diameter 28 cm.
Gult fat 1 st, diameter 28,5 cm.
Blått fat 1st, 26 cm.
Assietter, 5 st, diameter 15 cm.
Gräddkanna, 1 st, höjd 8 cm.

Enstaka smärre nagg undertill. Bubblor i glasmassan. Åldersrelaterat slitage. Repor.

Utropspris
250 EUR