Soffgrupp 3 dlr Thonet Mundus Borlova 1920-tal.

Mörkbetsat böjträ, fast stoppad tygklädd sits (stålfjädrar), etikettmärkta, sitthöjd ca 52 cm, ca 126x50x75 cm

Åldersrelaterat slitage. Avnött. Repor. Märken. Nedsutten stoppning.

Mundus var namnet på ett möbeltillverkningsföretag, aktivt (åtminstone) på flera platser i det österrikisk-ungerska imperiet, i slutet av 1800-talet och början av 1900-talet.
Fabriker verkar ha funnits på flera platser, eftersom produkterna har olika etiketter, såsom "Budapest", "Borlova", "Tjeckoslovakien", etc. En del av möblerna var samsignerade med "Jacob och Josef Kohn".
År 1914 slogs Mundus samman med J. & J. Kohn, och 1922 med Gebrüder Thonet, företaget som tillhörde den berömda designern Michael Thonet. Efter denna sammanslagning blev Thonet-Mundus den största möbeltillverkaren i världen vid den tiden..

Utropspris
5 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13