Bengt Lindström

(Sverige, 1925-2008)
Bengt Lindström
(Sverige, 1925-2008)

Bengt Lindström, "Jaktkamrater"

Signerad Lindström. Duk 60 x 74 cm. Certifikat från Comité Lindström medföljer.

Konstnär

Bengt Lindström föddes 1925 i byn Storsjö kapell, Jämtland och dog 2008 i Sundsvall. Han är känd som bildkonstnär och har haft stort genomslag med sitt pastost abstrakta spontanitetsmåleri med starka färger och förvridna ansikten. Lindström utbildade sig på Konstfack och gick i lära hos både Isaac Grünewald och Otte Sköld. Han studerade i såväl Köpenhamn som i Chicago och bodde under flera år i Paris, där han antogs vid både André Lhote och Fernand Légers målarskolor. Genom sitt intresse för färgernas inneboende kraft kom han under 1950-talet i kontakt med Cobra-gruppen i Frankrike. Lindström gjorde flera monumentala målningar och ett av hans enskilt största verk är silomålningen i Örebro. Han finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

58 000
5 540
6 291
Utropspris
75 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
11 jan 19:07
58 000 SEK
9 jan 22:35
57 000 SEK
8 jan 7:39
55 000 SEK
8 jan 0:59
50 000 SEK
7 jan 13:48
48 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13