KUNGLIG GÅVOBÄGARE, silver, CG Hallberg, Stockholm 1948. Vikt 395.

Konande med Gustav V:s könta namnschiffer i blå emalj. Gåvogravyr: "Paul Arbin 1/1 1927-29/10 1950". Invändigt förgylld. H 18.

Detta föremål är en del av tema: Kungligt

Slitage.

Proveniens

Gustav V:s legendariske köksmästare Monsieur Paul Arbin.

"Kunglig taffel, till bords med Bernadotterna" av Inger Grimlund, 1986. "Kungliga rätter, 400 recept av Gustaf V:s köksmästare Paul Arbin", 1952.

Utropspris
5 000 SEK