Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Kaffeservis, 38 delar, porslin, "Lökmönstret/Zwiebelmuster", Meissen, Tyskland.

Dekor i underglasyrblått av lökmönstret.
17 assietter, diameter 18 cm.
1 kaffekanna med lock, höjd 20,5 cm.
1 gräddkanna, höjd 9,5 cm.
1 sockerskål med lock, längd 10 cm.
18 kaffekoppar med fat, kopparnas höjd 6, fatens diameter 14 cm.

Smärre ytslitage. Några kaffekoppar och fat med nagg.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Klubbat pris
3 000
287
325
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
17 jan 19:01
3 000 SEK
17 jan 16:15
1 500 SEK
12 jan 1:15
1 400 SEK
11 jan 16:24
1 300 SEK
11 jan 12:52
1 100 SEK
11 jan 10:44
1 000 SEK
10 jan 14:19
500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13