Kaffeservis, 38 delar, porslin, "Lökmönstret/Zwiebelmuster", Meissen, Tyskland.
Dekor i underglasyrblått av lökmönstret.
17 assietter, diameter 18 cm.
1 kaffekanna med lock, höjd 20,5 cm.
1 gräddkanna, höjd 9,5 cm.
1 sockerskål med lock, längd 10 cm.
18 kaffekoppar med fat, kopparnas höjd 6, fatens diameter 14 cm.
Smärre ytslitage. Några kaffekoppar och fat med nagg.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.