KARMSTOL, "Domstolsfåtöljen", Bengt Ruda för Nordiska Kompaniets Verkstäder, Nyköping

Svartbetsad björk. Nosagfjädring och skumgummistoppad rygg och sits. Rostbrun, randig textilklädsel. Modellen formgiven 1953.

Bruksslitage, skrapmärken, repor.

Gordan, Dan: "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget 2002: s 146.

Utropspris
1 000 SEK