VAS, stengods, Carl-Harry Stålhane, Designhuset/Stålhanegruppen AB, Lidköping, 1980-tal.

Unikat. Undertill signerad samt märkt "GYC 1". Celadonglaserad. Målad dekor av kvinnogestalt. H 34.

Obetydl slitage.

Utropspris
4 000 SEK