Bokverk, "Svenska Slott och Herresäten", 12 volymer (9+3) samt "Danske Herregaarde ved 1920", 3 volymer.

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", Nordisk Familjeboks tryckeri, Stockholm 1908-1910 samt Bröderna Lagerström tryckeri, Stockholm 1922-1923. Franska band med guldprägling. I kassetter.
Småland Blekinge Östergötland
Södermanland
Skåne Uppland (Ny följd omkring år 1920)
Småland Östergötland (Ny följd omkring år 1920)
Västergötland Halland Värmland Nerike Västmanland
Södermanland Nerike (Ny följd omkring år 1920)
Uppland Register
Västergötland Halland Västmanland Register (Ny följ omkring år 1920)
Skåne

"Svenska slott och herresäten, Ny samling", Bokförlaget Natur och Kultur, Stockholm 1934. Halvfranska band med marmorerade pärmar.
Uppland
Östergötland Skåne Västmanland
Södermanland Öland Gästrikland Värmland

"Danske herregaarde ved 1920" Henrik Koppels Förlag, Köpenhamn 1923. Franska band med guldprägling. I kasetter.
I Sjælland
II Fyen Lolland-Falster
II Jylland

Något slitage. Något gulnade. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13