Leo Tykkyläinen

(Finland, 1919-1984)
Leo Tykkyläinen
(Finland, 1919-1984)

Leo Tykkyläinen, figuriner, 6 st, "Mumin", Arabia, 1950/60-tal.

Glaserad keramik. Muminmamman, Muminpappan, Mumin, Snorkfröken, Snusmumriken och Misan. Höjd 4-6 cm.

Enstaka nagg/glasyrnagg. Ställvis krackelyr. Glasyrmistor.

Formgivare

Leo Tykkyläinen (1919–1984) var en finländsk keramikkonstnär som blev känd för sina små Mumintrollsfigurer under 1950-talet. Före sin karriär inom keramiken arbetade han som målare, men efter kriget övergick han till keramik och grundade sin egen verkstad i Månsas i Helsingfors. Han formade och målade varje figur för hand, även om de tillverkades i större serier. Tykkyläinen samarbetade med varuhuset Stockmann, och under åren 1956–1963 nådde hans figurer stor popularitet. År 1964 gick han över till mer industriell produktion i Arabias tjänst. Hans skapelser är i dag högt uppskattade samlarobjekt och representerar ett betydelsefullt skede inom finländsk keramik och formgivning.

Utropspris
3 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13