Kan inte nå servern

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

Taklampa, Orrefors, 1930-tal.

Pendel i patinerad mässing, kupor i bärnstenstonat glas med slipad dekor. Diameter 50, höjd totalt 51 cm.

Smärre kantnagg, nydragen el.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
13 750
S
E
K
1 305
E
U
R
1 493
USD
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (38 bud)
2
5 jan 20:42
13 750 SEK
1
5 jan 20:41
13 250 SEK
2
A
5 jan 20:41
13 000 SEK
2
5 jan 20:40
12 700 SEK
1
5 jan 20:40
12 200 SEK
2
A
5 jan 20:40
12 000 SEK
2
5 jan 20:37
11 650 SEK
1
A
5 jan 20:37
11 150 SEK
2
5 jan 20:37
11 000 SEK
1
5 jan 20:36
10 500 SEK
2
5 jan 20:35
10 000 SEK
1
A
5 jan 20:35
9 800 SEK
1
A
5 jan 20:35
9 700 SEK
2
5 jan 20:35
9 500 SEK
1
A
5 jan 20:34
9 200 SEK
2
5 jan 20:34
9 000 SEK
1
A
5 jan 20:34
8 700 SEK
2
5 jan 20:34
8 500 SEK
1
5 jan 20:33
8 200 SEK
2
5 jan 20:33
8 000 SEK
1
A
5 jan 20:33
7 600 SEK
2
5 jan 20:33
7 400 SEK
1
A
5 jan 20:32
7 200 SEK
2
5 jan 20:32
7 000 SEK
1
A
5 jan 20:32
6 700 SEK
2
5 jan 20:32
6 500 SEK
1
A
5 jan 20:32
6 200 SEK
2
5 jan 20:32
6 000 SEK
1
A
5 jan 20:31
5 500 SEK
2
5 jan 20:31
5 300 SEK
1
A
5 jan 20:31
5 100 SEK
2
5 jan 20:31
4 900 SEK
1
5 jan 20:29
4 700 SEK
2
5 jan 20:24
4 500 SEK
1
A
5 jan 20:24
4 300 SEK
1
5 jan 20:15
4 200 SEK
2
4 jan 14:37
4 000 SEK
1
30 dec 2025 23:04
2 500 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Karl Green
Stockholm
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice