Sabel, svensk, 1800-talets andra hälft för officer, med balja

Böjd klinga med förstärkt rygg. Fäste av mässing med Carl XV:s krönta namnchiffer. Kavel av läder. Längd 87 cm.

Åldersrelaterat slitage. Kavellindning saknas.

Utropspris
2 500 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13