Herend

(Ungern, Född 1826)
Herend
(Ungern, Född 1826)

Matservis, 68 delar, porslin, "Queen Victoria", Herend, Ungern.

Handmålad polykrom dekor av blommor och fjärilar med förgyllda detaljer.
2 djupa serveringsfat, 24,5 cm.
1 serveringsfat, diameter 32,5 cm.
1 serveringsfat, diameter 30 cm.
1 serveringsfat, diameter 28 cm.
1 vas, höjd 14 cm.
1 sockerskål med lock, 11,5 cm.
1 konfektskål, diameter 7,5 cm.
3 smörfat, längd 9,5 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm.
1 kaffekanna med lock, höjd 26 cm.
1 gräddkanna, höjd 7,5 cm.
1 terrin med lock, bredd 30 cm.
6 kaffekoppar med fat, kopparnas höjd 5, fatens diameter 13,5 cm.
1 såssnipa, längd 23 cm.
1 lövformad skål, längd 15 cm.
1 djupt serveringsfat, längd 22 cm.
2 serveringsfat, längd 37 cm.
1 serveringsfat, längd 41 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 24 cm.
18 mattallrikar, diameter 25,5 cm.
Ett lock medföljer.

Smärre ytslitage, enstaka märken. Smärre fläckar.

Formgivare

Herend porslinsfabrik är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Herend grundades 1826 av Vince Stingl som experimenterade med porslinstillverkning. 1839 togs fabriken över av Mór Fischer som påbörjade produktion av mer konstnärligt gods. Den nya riktningen vann internationellt erkännande på flera utställningar, däribland Wienutställningen 1845 och på Londonutställningen 1851. Flera hov runt om i världen började beställa Herends produkter. Från slutet av 1800-talet fram till första världskriget var fabriken kunglig hovleverantör till den Habsburgska kejsaren. Herends ambition har länge varit att tillverka exklusivt handmålat porslin av högsta kvalitet. Utsökta blommor samt gulddetaljer är omtyckta kännetecken.

Utropspris
8 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13