Mat-, kaffe- och teservis, 88 delar, "Musselmalet", Danmark, 1800-1900-tal.
Porslin med handmålad blomsterdekor i blått.
4 djupa tallrikar 22,5 cm
5 djupa tallrikar 165 24,5 cm
3 djupa tallrikar 167 23 cm
12 mattallrikar 183 24 cm
Mattallrik 176 24 cm
13 förrättstallrikar 185 22 cm
2 runda uppläggningsfat 539 33 cm
Ovalt uppläggningsfat 25,5 cm
Ovalt uppläggningsfat 345 30,5 cm
Njurformat uppläggningsfat 17 cm
Njurformat uppläggningsfat 21,5 cm
Oval skål 147 22 cm
Fyrkantig skål 26 21,5 cm
Fyrkantig skål 23 cm
Rund skål på fot 511 17,5 cm
2 såsskål 204 24 cm
Såsskål 585 25 cm
2 sockerskålar med lock 605 12 cm
Gräddkanna 522 10,5 cm
11 assietter 180 17 cm
11 tekoppar med fat 524
12 kaffekoppar med fat 756
En djup tallrik 22,5 cm med fotringsnagg. Två djupa tallrikar 167 med nagg, varav en även med spricka. Sex mattallrikar 183 med nagg. Mattallrik 176 med nagg samt andrasortering. En förrättstallrik 185 med nagg. Såsskålar 204 med nagg. Såsskål 585 andrasortering. Fem assietter 180 med nagg, en med nagg och spricka och en med nagg och lagning. En tekopp 524 med nagg. Två extra tefat 524 medföljer. Tre tefat 524 med nagg. En kaffekopp 756 med nagg. Två extra kaffefat 756 medföljer. Fyra kaffefat 756 med nagg, ett med lagning.