Omkring 1880. Benvit spegel med polykrom medaljong och hörnornament. Benvit huvudbård med blom-, granatäpple- och arabeskranka.
Slitage. Lagningar.
Ziegler & Co var ett schweiziskt-brittiskt företag med säte i Sultanabad (dagen Arak). Företaget utmärkte sig från andra producenter i Sultanabad på flera sätt: för det första genom att designa många av sina egna mattor med europeisk smak i åtanke.
För det andra upprätthöll den sin egen färgningsanläggning för garn i Sultanabad, de kontrollerade därigenom kvaliteten av färgningen. Det verkar som att företaget också var innovativt när det gällde att tillverka små provmattor (vagireh) som modeller som deras vävare kunde arbeta utifrån.
Verksamheten var av allt att döma mycket framgångsrik. Den nya produktionen av bra, billiga persiska mattor från Ziegler & Co bidrog till att förändra den gängse inredningsstilen under 1800-talets sista decennier.