Jesusbarnet och Johannes Döparen
Olja på duk lagd på pannå ca 78x65 cm
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Duken lagd på pannå. Fläckar. Färgbortfall. Röklukt.
A tergo etikett från Nasjonalgalleriet, Oslo Norge, daterat 1979
Originalet finns i det engelska kungahusets samlingar
Anthonis van Dyck var en flamländsk bildkonstnär född i Antwerpen. Han studerade för Hendrick van Balen och var elev i Peter Paul Rubens ateljé. Han blev mästare av St:Lukasgillet vid 19 års ålder och skaffade en egen ateljé. Van Dyck behandlade ofta bibliska och mytologiska motiv. Han var en period verksam som engelsk hovmålare i London då kung Karl I hade hört talas om hans skicklighet. Där han målade porträtt av kungen, drottningen, kungabarnen och andra personer vid hovet. Han fick stort inflytande på engelskt porträttmåleri. En känd målning är Susanna och gubbarna.