Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Antonis van Dyck, copy after

(Flandern/England, 1599-1641)
Antonis van Dyck, copy after
(Flandern/England, 1599-1641)

Jesusbarnet och Johannes Döparen

Olja på duk lagd på pannå ca 78x65 cm

Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Duken lagd på pannå. Fläckar. Färgbortfall. Röklukt.

A tergo etikett från Nasjonalgalleriet, Oslo Norge, daterat 1979
Originalet finns i det engelska kungahusets samlingar

Konstnär

Anthonis van Dyck var en flamländsk bildkonstnär född i Antwerpen. Han studerade för Hendrick van Balen och var elev i Peter Paul Rubens ateljé. Han blev mästare av St:Lukasgillet vid 19 års ålder och skaffade en egen ateljé. Van Dyck behandlade ofta bibliska och mytologiska motiv. Han var en period verksam som engelsk hovmålare i London då kung Karl I hade hört talas om hans skicklighet. Där han målade porträtt av kungen, drottningen, kungabarnen och andra personer vid hovet. Han fick stort inflytande på engelskt porträttmåleri. En känd målning är Susanna och gubbarna.

Auktionen avslutas
7 dagar 7 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Carlsgatan 54, Malmö - T21