Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

Väggpendyl, sengustaviansk, Joachim Hovenschöld, Stockholm (verksam 1767-1800).

Förgylld. Rik dekor av rosor, duva, lagerkvistar sol och kolonner. Spegelglas. På konsol. Emaljerad urtavla märkt Hovenschöld Stockholm. 105 x 45 cm. pendel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Dekorbortfall. Renoverad. Kompletterad. Senare urverk. Gulnad, krackelerad urtavla. Färgbortfall. Torrsprickor. Lagningar. Senare urverk. Nyckel finns.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

3 000
287
325
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
17 jan 16:26
3 000 SEK
17 jan 16:20
2 500 SEK
13 jan 12:05
2 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13