Gunnel Nyman, chiffonjé, Oy Boman, Ab, 1930-tal.
Skrivbyrå fanerad med pyramidmahogny. Bakom nedfällbar skrivklaff sex utdragbara lådor. Framtill rundade hörn. Tre rymliga draglådor under skrivklaffen. Nycklarna märkta Boman.
Bredd 88 cm, djup 40 cm, höjd 110 cm.
Ställvis blekt. En bössning saknas; två kommer med separat, lösa ur lådfronten. Två lås fungerar dåligt. Åldersrelaterat slitage, ställvis smärre fanerskador och märken. Nyckel finns.
Modellen visades på Världsutställningen i Paris år 1937 (Finlands paviljong) där Gunnel Nyman belönades med en silvermedalj för sin möbeldesign.
Skönhet fängslad i glas - Gunnel Nyman - 100 år. Finlands glasmuseum, Riihimäki. Sid. 105 och 113.