Servisdelar, 121 st, Lunéville, Frankrike, 1900-tal.

Fajans och benporslin med tryckt, polykrom dekor. Bestående av:
1 terrin med lock, längd ca 31, höjd 22 cm.
1 karott med lock, längd ca 24, höjd 18 cm.
14 st förrättstallrikar, diameter 22 cm.
1 rund uppläggnigsskål med hänklar, längd 25, höjd 8 cm.
3 st upplägningsfat, diameter 28.
3 st upplägningsfat, diameter 30,5 cm.
6 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
12 assietter, diameter 20,3 cm.
1 äggkopp, höjd 5,2 cm.
2 st såsskålar med hänklar på fat, längd 24,5 cm.
2 st mjölkkannor, höjd 13,3 cm.
25 st mattallrikar, diameter 24,3 cm.
23 assietter, diameter 18,2 cm.
1 karaff, höjd 18,4 cm.
8 skålar, diameter 21,2 cm.
11 st fat, diamater 14,8 cm.
1 st uppläggningsfat, längd 40,4 cm.
1 st uppläggningsfat, längd 35,3 cm.
2 st uppläggningsfat, längd 28,3 cm.
3 st uppläggningsfat, längd 24,7 cm.

Slitage. Nagg. Ställvis blekt dekor. Ställvisa dekorbortfall. Krackelyr. Enstaka, smärre sprickor.

3 700
354
401
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
17 jan 19:25
3 700 SEK
13 jan 18:06
3 500 SEK
13 jan 14:16
1 200 SEK
10 jan 23:19
1 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13