Servisdelar, 121 st, Lunéville, Frankrike, 1900-tal.

Fajans och benporslin med tryckt, polykrom dekor. Bestående av:
1 terrin med lock, längd ca 31, höjd 22 cm.
1 karott med lock, längd ca 24, höjd 18 cm.
14 st förrättstallrikar, diameter 22 cm.
1 rund uppläggnigsskål med hänklar, längd 25, höjd 8 cm.
3 st upplägningsfat, diameter 28.
3 st upplägningsfat, diameter 30,5 cm.
6 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
12 assietter, diameter 20,3 cm.
1 äggkopp, höjd 5,2 cm.
2 st såsskålar med hänklar på fat, längd 24,5 cm.
2 st mjölkkannor, höjd 13,3 cm.
25 st mattallrikar, diameter 24,3 cm.
23 assietter, diameter 18,2 cm.
1 karaff, höjd 18,4 cm.
8 skålar, diameter 21,2 cm.
11 st fat, diamater 14,8 cm.
1 st uppläggningsfat, längd 40,4 cm.
1 st uppläggningsfat, längd 35,3 cm.
2 st uppläggningsfat, längd 28,3 cm.
3 st uppläggningsfat, längd 24,7 cm.

Slitage. Nagg. Ställvis blekt dekor. Ställvisa dekorbortfall. Krackelyr. Enstaka, smärre sprickor.

Auktionen avslutas
7 dagar 10 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C2