Fajans och benporslin med tryckt, polykrom dekor. Bestående av:
1 terrin med lock, längd ca 31, höjd 22 cm.
1 karott med lock, längd ca 24, höjd 18 cm.
14 st förrättstallrikar, diameter 22 cm.
1 rund uppläggnigsskål med hänklar, längd 25, höjd 8 cm.
3 st upplägningsfat, diameter 28.
3 st upplägningsfat, diameter 30,5 cm.
6 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
12 assietter, diameter 20,3 cm.
1 äggkopp, höjd 5,2 cm.
2 st såsskålar med hänklar på fat, längd 24,5 cm.
2 st mjölkkannor, höjd 13,3 cm.
25 st mattallrikar, diameter 24,3 cm.
23 assietter, diameter 18,2 cm.
1 karaff, höjd 18,4 cm.
8 skålar, diameter 21,2 cm.
11 st fat, diamater 14,8 cm.
1 st uppläggningsfat, längd 40,4 cm.
1 st uppläggningsfat, längd 35,3 cm.
2 st uppläggningsfat, längd 28,3 cm.
3 st uppläggningsfat, längd 24,7 cm.
Slitage. Nagg. Ställvis blekt dekor. Ställvisa dekorbortfall. Krackelyr. Enstaka, smärre sprickor.