Carl Johansson

(Sverige, 1863-1944)
Carl Johansson
(Sverige, 1863-1944)

Kustlandskap, Bretagne

Signerad Carl Johansson och daterad Finistère 91. Olja på duk 21 x 40 cm.

Liksom sina generationskamrater bedrev Johansson studier vid Konstakademin i Stockholm och 1885 gjorde han gemensam sak med opponentrörelsen och ställde ut tillsammans med dem. Samtidigt avslutade han sina studier vid Konstakademin. Åren 1891-92 vistades Johansson i Frankrike och den här målningen har tillkommit under den tiden. Under den här perioden målar Johansson först mycket från trakterna kring Finistère i Bretagne där flera målningar tillkommit och senare från Montigny-sur-Loing, i norra Frankrike i Fontainebleau.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm.

Auktionen avslutas
8 dagar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - L112