Fredrik Nymansson, konfektskålar, ett par silver och blått glas, Kristinehamn, 1817.

Genombruten, rund form på kvadratisk fot med meanderbård och kulfötter. Fällbara hänklar. Blå glasinsatser. Höjd ca 16,3 cm. Vikt, silver, ca 378 g.

Smärre slitage. Obetydligt ojämn form. Senare inskription. Ytliga repor.

Klubbat pris
6 900
659
748
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
11 jan 18:59
6 900 SEK
8
11 jan 18:59
6 700 SEK
11 jan 18:59
6 500 SEK
11 jan 18:58
6 450 SEK
8
11 jan 18:58
6 250 SEK
11 jan 18:58
6 000 SEK
11 jan 18:58
5 800 SEK
11 jan 18:58
5 600 SEK
7 jan 15:46
5 400 SEK
7 jan 15:46
5 200 SEK
7 jan 15:46
4 600 SEK
7 jan 15:46
4 400 SEK
6 jan 14:41
4 000 SEK
5 jan 21:21
3 200 SEK
5 jan 21:10
2 000 SEK
5 jan 21:07
1 500 SEK
4 jan 19:49
300 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13