Jacob Ängman

(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)

Bestickuppsättning, 95 delar, silver, modell Rosenholm, GAB, bl a Stockholm 1954

13 bordsskedar 18,2 cm
10 bordsgafflar 17,7 cm
11 bordsknivar 19,7 cm
13 mockaskedar 10,9 cm (varav sju med gravyr)
2 kaffeskedar 12,2 cm
24 smörgåsgafflar 13,7 cm
20 smörgåsknivar 16,5 cm
Serveringssked 21 cm
Tårtspade 21 cm

Total vikt inkl rostfria knivblad 3035 gram.

Med schatull 46 x 43, höjd 15 cm.

Tre matskedar svensk spetsig 21 cm, matsked gammalsvensk modell G Folcker Stockholm 1829 23 cm, samt saltsked med engelska stämplar 7 cm, medföljer. Dessa fem delar väger tillsammans 240 gram.

Smärre slitage. Schatull med smärre skador.

Auktionen avslutas
5 dagar 7 timmar
16 000
1 533
1 733
Utropspris
20 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 16 500 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
16 jan 19:04
16 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V30