1675055

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

Edward Hald, vas, glas, fiskgraal, Orrefors 1949.

Klarglas med invändig dekor av fiskar och sjögräs i vitt. Signerad Orrefors Sweden Graal nr: 700 C Edward Hald. Höjd 15 cm.

Visst ytslitage i form av skrapmärken.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.

3 010
287
326
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
13 jan 16:32
3 010 SEK
13 jan 16:31
2 800 SEK
12 jan 13:32
2 200 SEK
6 jan 21:10
2 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13