Almfanér med mörkbetsade ben. Två skjutdörrar med handtag i läder. Invändigt tre lådor med mässingsbeslag. Längd 200, höjd 81, djup 45 cm.
Ett ben löst, två skruvar saknas. Hylla saknas. Hål i bakstycket. Repor, slitage, märken. Kraftigt slitage på läderhandtagen.