YTTERFODER , porslin. Gustavsberg, 1895.

Karmosinröd glasyr. Dekorerad med snäckskal och akantusväxt. Höjd 28, diam 26.

Inre beläggningar, kraftig yttre skada samt enstaka nagg samt rispor och repor.

Utropspris
800 SEK