1675554

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

Edward Hald, skål med fat, modell 149, Orrefors.

Klarglas, oval form med graverad dekor av vilande kvinna. Skålen signerad Orrefors H. 149.86.K. Längd 22, bredd 16, höjd 12 cm. Fatets längd 22, bredd 16,5 cm.

Smärre slitage. Smärre nagg på skålen.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.

1 000
96
108
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
10 jan 16:43
1 000 SEK
8 jan 17:01
900 SEK
8 jan 9:42
700 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13