Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Kaffeservis 30 delar, Musselmalet.

Bestående av
12 kaffekoppar med fat, mod. 719.
15 assietter mod 574
2 assietter mod 180 varav en med nagg.
1 sockerskål mod 657.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 008
S
E
K
287
E
U
R
326
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (7 bud)
2
A
12 jan 16:23
3 008 SEK
1
12 jan 16:23
2 808 SEK
2
12 jan 16:22
2 608 SEK
1
A
12 jan 16:22
2 408 SEK
1
12 jan 16:20
2 400 SEK
2
12 jan 16:20
2 200 SEK
1
5 jan 18:31
2 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Claes Andersson
Stockholm
Claes Andersson
Värderare
+46 (0) 704 248 703

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice