Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Glassköljare, "Sachsisk Blomst", Danmark, 1800-tal.

Porslin med handmålad, polykrom blomsterdekor och guldkant. Hänklar i form av snäckor. 32 x 24 cm.

Nagg. Smärre slitage. Tillverkningsdefekter.

Formgivare

1 500
142
163
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
31 dec 2025 7:55
1 500 SEK
31 dec 2025 7:53
1 200 SEK
26 dec 2025 22:47
1 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14